Home / הבלוג / מהייטקיסט לסופר: סיפורו של רן ובר

מהייטקיסט לסופר: סיפורו של רן ובר

בשנות העשרים לחייו רן ובר חי את החלום. הוא היה הבעלים של חברת סטארטאפ וחי חיים ראוותניים וחילוניים. דווקא בכנס היי-טק גדול בקליפורניה הבין שהוא מחפש משהו אחר. הוא חזר בתשובה והתחיל לכתוב. שרון ינובסקי קפלן בדקה האם באמת כפי שהוא אומר – כל אחד יכול להצליח?

שרון ינובסקי קפלן | mako | פורסם 24/04/14 18:25:52

 

רן ובר (צילום: צילום ביתי ,צילום ביתי)

צילום: צילום ביתי

רן ובר (41) נשוי ואב לארבעה (ועוד אחד בדרך, ב"ה), הוא סופר ומדריך רוחני. אם תסתכלו עליו לעולם לא תוכלו לנחש שכשהיה בן 20 חיי חיים חילוניים, עשירים וראוותניים. הוא היה בעלים חברת סטארט אפ שגלגלה מיליוני דולרים, אבל החליט לעזוב את הכל ולהמשיך בעקבות הלב והחלומות שלו. אז הוא חזר בתשובה והתחיל לכתוב, כי הוא מאמין שהוא חייב לתת משהו מעצמו ולעביר אותו הלאה. המסר העיקרי – כל אחד שחולם יכול להצליח. הכי מעורר השראה.

מהרוח לחומר

"ממש לקראת סוף השירות הצבאי שלי הקמתי חברת תוכנה שהפכה לאחת מחברות האינטרנט הראשונות בישראל עם עוד מספר שותפים", הוא אומר. "אני זוכר שהייתי בן 20 והגעתי פעם לפגישה בחברת תוכנה אחרת עם מחשב שולחני (קופסה גדולה) ואחד השותפים באותה החברה הסתכל עלי בתדהמה, מה זה הדבר הזה? זה ה'לטפטופ' שלי, חייכתי. מאז דברים גדלו והשתנו, בסופו של דבר היו לנו מעל 150 עובדים בכמה מדינות, גייסנו מעל 18 מיליון דולר ושווי החברה היה מעל 400 מיליון עד בועת האינטרנט בשנת 2000. במקביל למרוץ הגיוסים והשותפויות במערב הייתי בחיפוש רוחני אינטנסיבי במזרח ולאחר מכן אחד המקימים של הכפר הרוחני אקולוגי בקוסטה ריקה. אפשר להגיד שהחיים שלי היו קרועים בין החיפוש של החומר במערב לבין החיפוש הפנימי הרוחני במזרח".

מה גרם לך לעזוב ולעשות את השינוי?
"אני זוכר את היום שבו החלטתי לעזוב. עמדתי מול בריכת שחייה טרופית באחד המלונות המפוארים בדרום קליפורניה. כנס אינטרנטי של החברות הגדולות והחמות בתחום. כרטיס כניסה לכל חברה עלה מעל 5000$. מנסים להכיר לי את סמנכ"לי הפיתוח או השיווק של  yahoo! ושל מייקרוסופט ואני עומד מול הבריכה עם עצי הקוקוס וחושב לעצמי – מה אני בכלל עושה כאן?! איזה טוב יצמח ממה שאנחנו עושים? חוץ מקצת כסף למשקיעים שלנו. איך אני עושה טוב בעולם? האם זה באמת מה שרציתי לעשות או שנגררתי לכאן?

"אני חושב שאחד הדברים שהכניס אותי לתחום ההיי-טק הוא גם זה שאפשר לי לעזוב – ההבנה שהזמן קצר והמלאכה מרובה והכל אפשרי. התפיסה הפנימית שאומרת – החיים שלנו הם בידנו, אף אחד לא יכול להגיד 'מה לעשות נתקעתי בעבודה הזאת, או בחיים האלה'. אפשר להשתנות ואפשר להגשים חלומות. אני מאמין שזאת גם הרבה עבודה פנימית של לפגוש את הקשיים ואת הפחדים, לעמוד מולם – ואז לעבור דרכם".

ואז התחלת לכתוב ספרים?
"הוצאתי לפני סוד הנקודה הטובה שני ספרים – אחד מיועד לבעלי תשובה, שמו 'תשובה שלמה' והוא מדבר על דרכים לתשובה מאוזנת והספר השני נקרא 'התגלות'. התגלות הוא הרומן הראשון שלי, הספר מספר על איש הייטק חילוני שבעקבות תאונת דרכים קטלנית מוצא את עצמו בקומה בבית החולים. הרופא המטפל בו ועוזרו מחליטים לעשות בו ניסוי אכזרי – ניסוי של התגלות אלוקית. איך יגיב אדם שלא חיפש רוחניות או חזרה בתשובה אם יעבור 'כפייה רוחנית' כזאת? איך זה ישפיע על הקשר עם אשתו והסביבה שלו? ומה יקרה לו כשיגלה שהכול בעצם היה 'בלוף'? הספר הגיע לאלפי קוראים והתגובות שקיבלתי היו ממש מרגשות".

"הספר החדש שלי, סוד הנקודה הטובה, חשוב מבחינתי. זה בעצם האנטיתזה לציניות ואובדן התמימות שאוכלים כל חלקה טובה בנפש. רבי נחמן בעצם מלמד אותנו איך ראיית הטוב באחר יכולה ממש לשנות אותו לטובה. אני רואה את זה בחיים שלי ובחיים של הסובבים אותי וחשוב לי להעביר את זה הלאה".

רן ובר (צילום: צילום ביתי ,צילום ביתי)
"החיים שלי היו קרועים בין החיפוש של החומר במערב לחיפוש הרוחני במזרח". לפני החזרה בתשובה
צילום׃ צילום ביתי

 

"מוצא את האושר במקום שלי"

בימים אלו רן לומד ומלמד, יש לו עסק קטן באינטרנט לשידורי וידאו כשרים, שרתי וידאו. הוא כותב ספרים ומעביר שיעורים וסדנאות שקשורים לחסידות, רבי נחמן וחיבור אותן תובנות רוחניות לחיי המעשה ולנפש שלנו. "אני נפגש גם עם אנשים בסדנאות או בפגישות אחד-על-אחד ומנסה לעזור להם לחשוף ולגלות את הנקודות הטובות שבתוכם ולהביט ללא מורא בקשיים ובפחדים שמכסים ומאפילים על אותן הנקודות הטובות".

מאיפה בעצם הרעיון לספר החדש שלך? 
"את הרעיון לכתוב את הספר 'סוד הנקודה הטובה' קיבלתי בארוחת ליל שבת אצל שכנים שבה דיברנו קצת על המצב העגום בארץ ואולי המועצם לעיתים על ידי התקשורת של פער ועוינות בין קבוצות שונות בחברה הישראלית – ספציפית באותו הזמן בין חילונים לחרדים. בתור חוזר בתשובה אני מרגיש שייכות לשני המגזרים שנראים כל כך הפוכים ומרוחקים. באותה סעודה נזכרתי בדבריו של רבי נחמן מברסלב על הנקודה הטובה שאפשר למצוא בכל אדם, על העובדה שאם אדם יחפש בוודאי ימצא טוב בשני וכמובן שבעצמו (בזמנים של תסכול או דכאון או תחושה ששום דבר לא מצליח או טוב אצלי). חשבתי על זה שאמנם דבריו של רבי נחמן כבר מגיעים ליותר ויותר אנשים אבל הרבה פעמים יש עדיין 'מחסום שפה'. מי שלא נוהג לקרוא ספרי קודש – יכולה להיות לו רתיעה מובנת מטקסטים שרחוקים מעולם הדימויים שלו. רבי נחמן לא דיבר אל מגזר כזה או אחר. המסר והסוד הטמון בנקודה הטובה יכול להועיל לכל אדם. הרגשתי שמישהו צריך להרים את הכפפה. אז הרמתי".

ואתה לא מתגעגע לפעמים לחיים הישנים שלך? 
"אני שומע את השאלה הזאת ושואל את עצמי – יכול להיות שלא? יכול להיות שאתה באמת לא מתגעגע לחיים הישנים שלך? ואז אני שואל את עצמי – ואם לא, למה לא? נראה לי שזה עניין של בחירות ואולי גם של התבגרות. להגיד לך שאני לא מתגעגע לכלום יהיה שקר אבל אני מרגיש שבחיים שלי היום אני משתדל לחבר ולאזן בין החלקים. אנחנו גרים ממש קרוב ליער של פארק קנדה, אני משתדל ללכת להתבודד שם וגם לקחת את אשתי והילדים לפיקניק ומדורה ביער (הם מאוד אוהבים מדורות).

"אני חושב שסדר היום שלי יותר מובנה ומבחינות רבות הבחירות שלי הן כביכול יותר מצומצמות ומוגבלות אבל אני מוצא בצמצום גם הרבה חופש. בכלל – זה נראה מהצד שאני ממש השתניתי אבל בפנים השינויים הם הרבה יותר איטיים. פעם ראה אותי אחד המשקיעים שלי לשעבר אחרי שכבר חזרתי בתשובה. הוא ראה אותי עם פאות וכיפה ושאל 'מה זה?!' אז עניתי בחיוך: 'שדרוג'. הוא צחק ואמר שהאמת שאולי הנפילה של חברת האינטרנט סיפקה לי זמן לחשוב על החיים יותר לעומק. אני חושב שהוא צדק.

"אין ספק שבתור בעל ואבא לארבעה ילדים מקסימים – בלי קשר לחזרה בתשובה, אני מצומצם יותר מאשר חיי הרווק המעופף שחייתי בטיסות בין המזרח למערב, לפעמים לא יודע כמה זמן אשאר בכל מקום ואילו סיטואציות ואנשים אפגוש. היה בזה קסם.

"אני משתדל לחפש ולמצוא את האושר במקום שבו אני נמצא ואני מרגיש שאי אפשר להשוות את הקשר עם אשתי לכל דבר שהייתי יכול לדמיין לפני החזרה בתשובה. תהליך של גדילה משותף ושל העמקה (עם הרבה מחבתות על הראש..) ואתגרי החיים האינסופיים".

רן ובר (צילום: צילום ביתי ,צילום ביתי)
"להגיד שאני לא מתגעגע לכלום מפעם יהיה שקר"
צילום׃ צילום ביתי

 

השאלון של שרון

מחשבה ראשונה על הבוקר: "רבי נחמן אומר שצריך על הבוקר לפני שנכנסים לפרטים הקטנים לזכור שיש עולם הבא. לזכור שיש תכלית. לצערי אני לא תמיד זוכר את זה על הבוקר אבל אני מקווה שאני הולך לשם. הרבה פעמים אני נזכר על הבוקר בעבודה, נבהל לגלות שקמתי מאוחר מכפי שתכננתי או דברים שלא הספקתי אתמול".

אם היה לי את כל הכסף שבעולם: "וואו. את כל הכסף שבעולם? חלק הייתי תורם ובחלק הייתי מנסה לקדם מטרות שבהן אני מאמין וליצור פרוייקטים שעכשיו אני רחוק מאוד מלהגשים מבחינה כלכלית. אולי הייתי יוצר יותר ואולי הייתי עוזר לעוד אנשים להגשים חלומות שלהם".

אמונה: "לחפש ולמצוא את הנקודה הטובה בעצמנו ובסובבים אותנו".

אנשים מוצלחים בעיניי הם: "אנשים שמחברים את העשייה החיצונית שלהם לעשייה פנימית. אנשים שההצלחה שלהם היא לא רק חיצונית אלא מתחילה קודם כל בבית".

איש מעורר השראה: "חבר ומורה יקר בשם גידי דבוש".

ספר מעורר השראה: "ליקוטי מוהר"ן".

אומן שמרגש אותי: "עמית יצחק, הגיטריסט הכי מגניב בישראל לדעתי".

הכי אוהב בשעות הפנאי: "התבודדות, מדורה עם הילדים, קפה הפוך עם אשתי".

איפה אתה בעוד עשר שנים: "מחובר יותר לעצמי, לשם יתברך, לאשתי ולילדים שלי. אולי בסדר הפוך".

מהי הצלחה בעיניך: "להתחבר עמוק עמוק לטוב שלך ואז להוציא את זה החוצה ולתת לעוד אנשים ליהנות".

עם מי היית רוצה לאכול ארוחת בוקר: "אשתי. אולי גם אהוד בנאי, הוא נראה לי בנאדם מעניין ורחב אופקים".

האם אתה דמות מעוררת השראה בעיניך: "אני מאמין שבכל אחד יש נקודה שאין באף אדם אחר וככל שהוא מעמיק בה הוא מאיר לסובבים אותו. אני לא חושב שאני שונה מאחרים בזה".

מה אף אחד לא יודע עליך? "שהרבה פעמים הרבה יותר קשה לי ממה שאני מצליח לשתף עם הסובבים אותי".

מה מפחיד אותך? "שהכל יגמר ואני לא אספיק כלום".

מה הכי מאתגר אותך? "החיים".

הכי מפריע לי באנשים: "חוסר רגישות וציניות".

איזו תכונה חסרה לך? "גבורה".

מהו סוד ההצלחה? "להיות מה שאתה אמור להיות. לעשות טוב ולחשוב גם על אחרים. לא לפחד להעז ולנסות. גם אם תיפול שוב ושוב. להיות ממוקד. רצון. ותפילה".

לינק לכתבה המקורית במאקו: לחצו כאן

Comments

comments

About admin

Check Also

sheep-17482_640

החיים במרוץ העכברים – פרק מתוך סוד הנקודה הטובה

האוויר סביבנו מורעל. מורעל בתחרותיות, מורעל בכוחנות, מורעל ברעל של "אֱדוֹם". עם ישראל עבר בכמה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים