Home / הבלוג / ביקורת של מבקרת הספרות, אביבה מויאל, על הספר סוד הנקודה הטובה

ביקורת של מבקרת הספרות, אביבה מויאל, על הספר סוד הנקודה הטובה

 

 

אני מאמינה כי כל אדם חושב במהלך חייו על ​מהותם של דברים, מהותו של העולם וטבעו הוא עצמו. 

הספר הנוכחי המקרב לעולם של ימינו את תורת אזמרה של רבי נחמן מברסלב יכול לשמש אבן דרך בתהליך הבחינה הזה.

 

 

נדמה שאין צורך להציג את רבי נחמן מברסלב כיום, יליד פולין שחי בשלהי המאה ה 18 ובתחילת המאה ה 19. כבנה של בתו היחידה של הבעל שם טוב, גדל באוירה חסידית קבלית כל חייו וכילד קבע את ייעודו. הוא נישא מיד לאחר בר המצוה שלו, הקים משפחה והפך לרב. כל חייו חלק על האופן בו התנהלו אדמו"רים אחרים בתקופתו כשטען שתפקידו של אדמו"ר לא מתמצה בהנחית חסידיו אלא שעל כל מנהיג רוחני לפעול לשינוי העולם כולו ולתיקונו. הרב ידע סבל רב במהלך חייו ולפני שנפטר בגיל 38 ממחלת השחפת ממנה סבל בשנות חייו האחרונות, איבד את בניו.

כמי שנמנה על ממשיכי דרכו של הבעל שם טוב שייסד את תנועת החסידות, שעיקרה הכנסת האלוהות לכל היבטי חייו של האדם בעזרת התפילה והשהייה בשמחה כך שהרוחניות תהפוך לחלק בלתי נפרד מחייו של האדם, פעל כל חייו להפצת תורת החסידות בדרך שתבטיח כי הדברים שלימד לא ייוותרו רק בקרב חסידיו באותה העת.

תורת אזמרה  (המובאת בסופו של הספר במלואה (עמ' 220-224) ), היא חלק מאוסף דרשותיו של הרב הנודע בשם "ליקוטי מוהר"ן". תורת אזמרה עוסקת בחיפוש התמידי אחר הטוב, אצלך ואצל הזולת. רן ובר מכנה זאת: סוד הנקודה הטובה. משמעתו של אותו סוד היא הידיעה הברורה שבכל דבר יש טוב. הטוב הזה, הוא מהותו האמיתית של העולם וכל הדברים האחרים שאינם נכללים בתוכו הן עטיפות שעוטים על עצמם בני האדם, ועוטה על עצמו העולם. תורת אזמרה מתמקדת בדרך בה יוכל אדם לאפשר לעצמו לראות את הטוב הקיים בעולם סביבו בכל עת.

רבים רואים בתורת אזמרה את ליבת תורתו של הרבי נחמן מברסלב.

 

רן ובר

רן ובר בתקופת החיפוש הרוחני במזרח

 

כדי להבין את ייחודו של הספר הנוכחי בקרב החיבורים הרבים שנכתבו על "תורת אזמרה" של הרבי נחמן מברסלב, יש צורך לערוך היכרות עם מחבר הספר: רן ובר.

רן ובר נולד וגדל בבית חילוני, בשלהי שירותו הצבאי, אי שם בשנות התשעים של המאה העשרים (לפני כ 20 שנה), הקים חברת תוכנה שהייתה אחת מחברות האינטרנט הראשונות בישראל. החברה העסיקה 150 עובדים במדינות שונות בעולם וגייסה  למעלה מ 400 מליון דולר. בתקופה בה גדלה החברה החל רן גם תהליך של חיפוש רוחני שהוביל אותו למזרח ולהיותו חלק ממיסדיו של הכפר האקולוגי בקוסטה ריקה . החיפוש האישי שלו אחר הטוב הוביל אותו למסקנה שעבודתו בתחום ההייטק אינה הדרך שלו להוסיף טוב בעולם, תהליך החיפוש הרוחני שלו הוביל אותו לתורתו של רבי נחמן מברסלב ושינה את חייו. רן ובר חזר בתשובה וכיום נשוי ואב לחמישה ילדים. הוא עוסק בכתיבה, לימוד וטיפול ועד עתה הוציא לאור שני ספרים: "תשובה שלמה" העוסק בדרכים לעשיית תשובה שלמה ומאוזנת, ו – "התגלות" – ספר פרוזה שסקרתי בבלוג בעבר.

"סוד הנקודה הטובה" הוא ספרו השלישי שיצא בימים אלו לאור.

 

רן ובר (צילום: צילום ביתי ,צילום ביתי)

רן ובר היום

 

רן מספר שאת הרעיון לכתיבת הספר הנוכחי קיבל בארוחת שבת משותפת שערכו אצל שכניהם. במהלך הארוחה שוחחו על הפער בין המגזרים השונים בארץ ובייחוד על הפער הקיים בין המגזר החילוני למגזר הדתי, הנשען לא פעם על סיקור תקשורתי המתמקד לא פעם בהיבטים השליליים. כמי שחי בשני העולמות ומרגיש שייכות לשניהם חש כי יש לו אפשרות לעשות מעשה ולקרב את תורת אזמרה של הרבי נחמן מברסלב, האפשרות של כל אחד למצוא את הטוב אצל האחר, גם לקהל חילוני שהיכרותו אם תורת הרבי נחמן מברסלב נעצרת כשהיא פוגשת בספרות הקודש הדתית..

רו ובר  מאמין כי תורת אזמרה של הרבי נחמן מברסלב נוגעת לכל אדם באשר הוא אדם בלי קשר לשייכותו למגזר כזה או אחר.

 

 

בגיל ההתבגרות, במסגרת תהליך ההגדרה העצמית שעובר כל מתבגר, הוא בוחן את חייו לאור האמיתות שיש לו והחיים שהוא רוצה ליצור לעצמו. חלק מתהליך הבחינה העצמית כרוך גם בהתמודדות אישית עם אופן הפעולה העצמי וההתמודדות עם העולם. רן ובר שמעולם לא הפסיק את תהליך ההגדרה העצמית שלו, יצר בספרו הנוכחי כלי שימושי המסיע לכל מי שמעוניינים לבחון את עולמם ולהתנהל בו בדרך מושכלת שמטרתה להרבות טוב בעולם ובקיומו הפרטי של האדם.

הספר פונה לאנשים בכל גיל, המחפשים אחר מהותם של הדברים. הוא מחולק לארבעה חלקים, העוסקים בהיבטים שונים של החיפוש אחר הטוב בעולם: הקושי להאמין בקיומו, החיפוש אחר הטוב בעצמי, החיפוש אחר הטוב באחרים והצורך לזכור ולשמר את הטוב שמצאת. כל חלק כזה פונה לקורא בצורה בלתי אמצעית ומעניק לו את הכלים לבחון את ההיבט הנדון בו בחייו שלו. רן מלוה את הפרקים השונים בדוגמאות מחייו שלו ומחייהם של הסובבים אותו ההופכים את האפשרות להטמיע את הרעיונות הטמונים בתוכו לפשוטה. בחלקים השונים בספר משולבים איורי קומיקס ותרגילים המאפשרים לקורא לעצור וליישם את הנקודות שהועלו בו.

לצד מילותיו של ובר עצמו, שזורים בטקסט ציטוטים שונים מן המקורות היהודיים. הדיון במהותו של הטוב בעולם בספר נעשה במספר רבדים ומאפשר לאנשים הנמצאים במקומות שונים בחייהם להפיק מן העצות שבספר תועלת. רן ובר מצליח לקרב בצורה פשוטה את מילותיו של רבי נחמן מברסלב לכל אדם בימינו, בכל מקום בו הוא נמצא ברצף חייו וברצף החיפוש אחר המהות.

 

הספר יצא לאור בהוצאת הספרים "דני ספרים" שניכר כי כל העושים במלאכה מטעמה נרתמו להוצאת ספרו  של רן ובר בצורה איכותית. לספר כריכה קשה – המעניקה לספרים אורך חיים רב ולעניות דעתי מעידה על כוונתו של הכותב כי ספרו לא ישכב על המדף כאבן שאין לה הופכין. הספר מלווה באיוריו של עדי כץ – המוסיפים לספר חן רב והופכים את העיון בו לחוויה ויזואלית מענגת. והדרך בה עומד ועוצב הספר הופכת אותו לספר המתאים לשימוש חוזר בהתאם לנקודות השונות הרלוונטיות לקורא הרוצה להעזר בו ברגעים שונים בחייו.

 

כמי שמיום שבאה על דעתה עסוקה בחיפוש בלתי פוסק אחר מהותם של הדברים, מצאתי את הספר הנוכחי של רן ובר מעניין, מעשיר ושימושי. לו נחשפתי לתורת אזמרה של רבי נחמן מברסלב בגיל צעיר, ייתכן וחלק מהתהליכים שעברתי בחיי היו הופכים פשוטים וקלים יותר.  הספר המתמקד בתפיסת העולם היהודית בנוגע למהותו של הטוב בעולם, מתחבר לאמיתות אוניברסליות ומתאים לכל אדם הנמצא בתהליך של חיפוש אחר המהות. זהו ספר שיש לו מקום על מדפי הספרים בכל בית בישראל והוא מומלץ בחום למחפשים באשר הם.

 

ניתן לצפות ברן ובר מתראיין לתוכנית ערב חדש על ספרו:

 

 

רן ובר הקים אתר אינטרנט המתמקד בסוד הנקודה הטובה ולצד פרטים על הספר מאפשר למעוניינים בכך לקבל מידע נוסף בנושא.

להתרשמות בלתי אמצעית ניתן לקרוא פרק מן הספר באתר. או לקרוא את 50 העמודים הראשונים בקישור.

לספר עמוד פייסבוק פעיל

 

סוד הנקודה הטובה – מסע לגילוי הטוב שבתוכנו לאור משנתו של רבי נחמן מברסלב      מאת: רן ובר      אייר: עדי כץ      הוצאת דני ספרים      2014       224 עמ' 

Comments

comments

About admin

Check Also

sheep-17482_640

החיים במרוץ העכברים – פרק מתוך סוד הנקודה הטובה

האוויר סביבנו מורעל. מורעל בתחרותיות, מורעל בכוחנות, מורעל ברעל של "אֱדוֹם". עם ישראל עבר בכמה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים