Home / הבלוג / ביקורת ספרות מאתר ״שבוע-הספר״ מאת גדי איידלהייט

ביקורת ספרות מאתר ״שבוע-הספר״ מאת גדי איידלהייט

לינק לביקורת המקורית באתר שבוע הספר: לחצו כאן

 

נפתח בוידוי שאני לא ממש יודע איך להתייחס לספר סוד הנקודה הטובה. ברוב המקרים אני לא האיש הנכון לבחינת ספרים שהכותרת שלהם היא “מסע לגילוי הטוב שבתוכנו לאור משתנו של רבי נחמן מברסלב”. לכן אולי נתחיל דווקא בקנקן הנאה ולא בתוכן. הספר מעוצב בצורה נאה ומשכת מאד את העין עם איורים יפים של עדי כץ הכוללים גם דמויות נשיות וסטריפים משעשעים של קומיקס. אפילו העמוד הראשון של הספר, לבן כולו פרט לנקודה קטנה במרכז שעשע אותי.

ניגש לעיקר, רן ובר, שעבר בעצמו כל מיני דברים בחיים (ראו בפרטים הביוגרפים בסוף הסקירה), מנסה להפוך את ספרו לספר שונה מספרי ניו-אייג’/רוחניות אחרים. לכן גם פתיחת הספר תכליתית ומהירה: “אחד הדברים המעצבנים ביותר בספרים שבשמם מופיעה המילה סוד, הוא שאתה כל הזמן מחכה שהסוד יתגלה, ובסופו של דבר אתה מרגיש שיצאת מהדלת האחורית של המבוך בידיים ריקות…” ולכן מיד באותו דף מתגלה הסוד במשפט אחד ברור: “בכל דבר יש טוב“.

אפשר לעזוב את הספר בנקודה זו ולהתייחס אליו כקלישאה ואני בטוח שיש כאלו שיעשו זאת, שהרי אנו רואים את מציאות ימינו ואיפה היא ואיפה הטוב.אבל גם לסקפטיים שביננו כדאי לתת לספר צ’אנס, ולו רק מבחינת אם לא יועיל לא יזיק. ובפרט בתקופה זו, שנראה שהרע מאיים לבלוע אותנו, כדאי להעיף מבט נוסף ולהמשיך לקרוא. המחבר אינו נאיבי כלל ומיד בפרק השני הוא מודע בהחלט לכך שאנו מוקפים ברוע וסובלים ממנו, מתנהגים באלימות ואפילו באכזריות…

דווקא בגלל הישירות של הספר ואי ההתעלמות מהקשיים, כדאי לעיין בו. הספר יונק את מקורותיו מרבי נחמן מברסלב וממאמרו “אזמרה” (המופיע במלואו בסוף הספר ), אך לא צריך להיות חסיד ברסלב כדי להתחבר למסר העיקרי

עיקר הספר הוא איך לראות דווקא את הטוב, איך להתחבר לטוב, ואיך להגדיל ולו במעט את הטוב. טוב אף פעם לא מזיק. באופן מפתיע ניתן למצוא לכך אנלוגיה בפיסיקה המודרנית.  ישנה תיאוריה מקובלת למדי שהתפרצות האנרגיה המכונה המפץ הגדול נבעה מהיתוך של חומר ואנטי חומר יחדיו, אולם בגלל הבדל מזערי בחומר (טוב) נוצר כל העולם כולו. גם מבחינה אמונית, ידועה האימרה שלעולם יראה אדם את עצמו שקול במאזניים, ואף את כל העולם שקול וידע שמספיק מעשה טוב אחד שלו יכול לדון את כל העולם לכף זכות.

על נושא הטוב והרע נכתבו אלפי מילים וכל הפילוסופים התעסקו בנושאים אלו. הטוב והרע מלווים את האדם והעולם מבריאת העולם. אמירות כמו “הכל לטובה” נתפסות כאמונה ולא כממש, ואם התלמוד טרח לציין את נחום איש גמזו הרי שאמירת “הכל לטובה” אינה דבר נפוץ. גם שיר נפוץ שמילותיו העיקריות הן “איזה טוב ה’” אינו מסתדר לי שכן הטוב והרע שניהם מאת ה’ כפי הנאמר במקורות רבים בתנ”ך למשל (ישעיהו מ”ה ז) :”יוֹצֵר אוֹר וּבוֹרֵא חֹשֶׁךְ עֹשֶׂה שָׁלוֹם וּבוֹרֵא רָע אֲנִי ה’ עֹשֶׂה כָל-אֵלֶּה”. למרות כל זה ההצעה היא פשוט להתמקד בטוב.

הדברים נשמעים פשוטים, אבל תחשבו על עצמכם (ואני חושב על עצמי), כמה פעמים אנחנו דווקא מתמקדים ברע, בשלילי, בשונה ולא במשותף. לפי הספר, התרכזות בטוב, תשנה קודם כל את עצמכם. כל אחד התרגז פעם על מישהו מהאהובים לו ביותר – בן או בת זוג, ילדים, הורים, אחים, חברים. אולי הכעס מוצדק, אבל כשנקודת המוצא להתבוננות ואפילו לכעס תבוא ממשהו טוב וחיובי, היחס יהיה שונה. נשמע פשוט וקשה מאד לביצוע. גם הספר עצמו, אינו סוף הדרך. רק ההתחלה. באדיבות המחבר אפשר להוריד פרקים ראשונים מהספר. כרגיל מומלץ להוריד לקורא ולהתרשם אם הספר מתאים לכם ואם ברצונכם לצאת איתו ביחד למסע בעקבות הטוב.

סוד הנקודה הטובה - כריכת הספר

סוד הנקודה הטובה

סוד הנקודה הטובה
רן ובר
דני ספרים
ישראל התשע”ד
באתר הספר תוכלו למצוא חומר רב נוסף.

מגב הספר ופרטים ביוגרפיים (התקבלו מההוצאה)

בדור שלנו, שיש בו לא מעט ציניות וניתוק רגשי, רבים אינם מצליחים לפרוץ את המחסומים שנערמו על לבם. זהו דור שבו השכל הצליח להשתיק את הלב, התקשורת בין אנשים הפכה לחיצונית ודיגיטלית, והקשר הישיר עם סביבתנו ועם עצמנו הפך למצרך נדיר. בספר “סוד הנקודה הטובה” מאת רן ובר, בהוצאת הספרים “דני ספרים”, לוקח המחבר את הקוראים למסע אל עומק הטוב שלנו. באמצעות משנתו של רבי נחמן מברסלב אנו זוכים לפגוש את הטוב שבנו, לפוגג את המסכים המסתירים אותו, וללמוד איך אפשר להתחבר בחזרה למציאות של קשר וחמימות. זהו מסע בנפתולי חוכמה יהודית עתיקה, שישנה את אופן חשיבתכם ויעניק לכם את מתנת הרגש והאהבה.

לכל אחד מאתנו יש הרבה מאוד טוב בחיים שלו או שלה, המוסתר על ידי אמונות שליליות שאספנו לאורך חיינו לגבי עצמנו או לגבי אחרים. המחבר משתדל לא להתעלם מהמקומות השליליים והתפיסות הציניות כדי שהמילים ‘למצוא את הטוב’ לא יישארו ברמת ה’סטיקר’ אלא ירדו למעשה לכל רובדי החיים. הספר משלב מחד השראה ועידוד ומאידך עצות ותרגילים מעשיים שמטרתם להביא לשינוי מעשי וממשי בחיי הקורא.

סוד הנקודה הטובה הוא לא פתרון בזק אלא מציע לנו הזמנה למסע מופלא אל הטוב האינסופי שגנוז בתוכנו. הספר משלב מחד השראה ועידוד ומאידך עצות ותרגילים מעשיים לחיים שלנו.

רן ובר, 41, נשוי + 4, הוא סופר, עיתונאי, מרצה ובעל תואר בפסיכולוגיה. גדל בהרצליה פיתוח וכיום תושב מבוא חורון. בכתיבתו הוא משלב ידע בתחום הפסיכולוגיה המערבית, חיבור עמוק לחסידות ומסעות רוחניים במזרח, תוך יישום תובנות אלו בעולם המעשה. הוא היה בעלים של חברת סטארט אפ שגלגלה מיליוני דולרים, אבל החליט לעזוב את הכול ולהמשיך בעקבות הלב והחלומות שלו.

רן ובר מסכם, כי “בספר סוד הנקודה הטובה יש מסרים פשוטים ועמוקים. המטרה שלי הייתה להנגיש את סודות הנפש שעליהם דיבר רבי נחמן מברסלב לפני מעל 200 שנה בצורה שתתאים לאדם בן זמננו. מסרים פשוטים שיכולים להציל חיים. אולי זה נשמע מפוצץ אבל אני רואה את זה יום יום בפגישות אישיות עם אנשים או בסדנאות קטנות. לראות את הטוב שבשני יכול להציל אותו, לראות את הטוב האמיתי שבי יכול להקים אותי מהמקומות הכאובים והקשים ביותר. זה לא רק סיסמאות אלא העמקה וחזרה. לאו דווקא בקריאה ראשונה, לפעמים לוקח זמן לחומרים לחלחל וצריך לחזור ולראות את זה בחיים שוב ושוב אבל אני רואה את זה קורה”.

Comments

comments

About admin

Check Also

sheep-17482_640

החיים במרוץ העכברים – פרק מתוך סוד הנקודה הטובה

האוויר סביבנו מורעל. מורעל בתחרותיות, מורעל בכוחנות, מורעל ברעל של "אֱדוֹם". עם ישראל עבר בכמה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים