Home / הספר / כוח המחשבה – פרק מתוך ״סוד הנקודה הטובה״

כוח המחשבה – פרק מתוך ״סוד הנקודה הטובה״

צילום מסך 2015‏.01‏.25 ב‏.11.54.41

כח המחשבה

פרק מתוך הספר "סוד הנקודה הטובה", באדיבות אתר סוד הנקודה הטובה

ראיית המציאות שלנו מורכבת מכמה רבדים, כל אחד מהם משפיע על האחרים. הרובד העדין ביותר הוא הרצון הפנימי, אחריו המחשבה, אחריה הרגש ולבסוף המעשה (שאף הוא יכול להתחלק לדיבור ולעשייה פיזית יותר).

באופן פרדוקסלי, ככל שהעולם מתקדם מבחינה טכנולוגית, כך נחשפים הרבדים הפנימיים והעמוקים יותר. כך בנויה הבריאה, "זה לעומת זה עשה". ככל שהעולם הופך לטכני ומכני יותר, לחיצוני וקר יותר – כך יש אפשרות לגלות גם את החלקים הפנימיים והעדינים.

אם פעם, לפני המהפכה התעשייתית, החברה התבססה על חקלאות, עיבוד אדמה ועבודה פיזית, היום אפשר לעשות המון בלחיצת כפתור. זאת ועוד: כוחו של הדיבור בולט היום הרבה יותר מבעבר. אדם יכול לתת פקודה קולית קצרה, ומערך ממוחשב שלם ייכנס לפעולה.

יש גם כלים שאינם זקוקים אפילו לקול: קסדות לחימה מסוג מסוים, הנפוצות בעיקר במסוקים, סורקות את מיקום העין של הטייס ומכוונות את כלי הנשק שעל המסוק לכיוון שאליו הוא מסתכל. ומעבר לכך: כיום נעשים מחקרים רבים בתחום הרפואה, שמטרתם לסייע לאנשים מוגבלים לחלוטין לבצע פעולות כמו כתיבה או הצבעה לכיוון מסוים על ידי השימוש בגלי המוח.

היכולת לבצע פעולות בכוח המחשבה התקיימה תמיד בעולם הפנימי שלנו. ספרי החסידות והקבלה מספרים על עצמת המחשבה והרצון של האדם. הכול נמשך אחר רצונותיו של האדם ואחרי הבחירות הפנימיות שלו. מחקרים מוכיחים כי בכוחה של המחשבה ליצור או להרוס. אנו רגילים לתפיסה המכניסטית שלפיה מה שאנו רואים זה מה שיש, אבל אנו לומדים להכיר יותר ויותר בכך שלמחשבה עצמה יש כוח.

ההתמקדות במחשבות מסוימות תמשוך אלינו מציאות מסוימת. אם אדם חושב מחשבות שליליות לגבי חייו – הוא מגלה שהמציאות שלו הולכת ונעשית קודרת יותר ויותר. כוח המחשבה מושך בעקבותיו את המציאות החיצונית.

גם בלי להתעמק בסודות הפנימיים של כוח המחשבה – אפשר לדעת את זה בחוש. לדוגמה, אדם שמאמין שאם יבקש עזרה הוא לא יקבל אותה, מנציח את המחשבה הזאת בתוכו. כשהוא אכן מבקש עזרה, הוא מבקש אותה באופן שכמעט מחייב לסרב לו. אדם אחר בטוח שתושיט לו עזרה בשמחה, ואכן, ברגע שהוא מבקש, סביר שתיענה ותיאות לעזור לו.

לפעמים אנשים טוענים שהם מנסים את כוח המחשבה – הם מכירים בעובדה שהמחשבה משפיעה על המציאות – אבל אצלם זה לא עובד! הם חושבים מחשבות רצויות ומתאמצים, אבל עמלם אינו נושא פרי. אחת הסיבות שנראה לנו ש"זה לא באמת עובד" היא הפער בין המקום שבו היינו רוצים להיות במחשבה ובין המחשבות שמעסיקות אותנו למעשה, באופן לא מודע.

אדם טוען לדוגמה שהוא רוצה להרוויח יותר כסף ולהתקדם בחברה שהוא עובד בה. לכאורה, אין שום סיבה שזה לא יקרה. הוא אומר גם שהוא משקיע זמן במחשבה על כך, מתרכז ומדמיין את זה קורה. אבל השאלה היא אם יש לו גם מחשבות אחרות לגבי העניין. פחדים, למשל. אם בעצם, בסתר לבו, האיש מפחד להצליח, אם הוא מפחד להעז ולהתקדם, הפחדים הללו יעכבו אותו. אם יש לו רצון להשתנות, אך מצד שני פועלים בו גם רצונות שסותרים את השינוי – הוא לא יזוז.

לפני הכול, עליי לגלות מהן המחשבות שפועלות בתוכי. לא מספיק לעצור לרגע אחד ולהגיד – אני רוצה טוב. האם אני באמת רוצה טוב? מהן המחשבות שמעסיקות אותי במשך רוב היום, במודע ושלא במודע? האם המחשבות שלי חיוביות ועוסקות באופן שבו אוכל להתקדם ולהצליח, או שמא אני עסוק יותר בכמה מקפחים אותי, כמה שאין לי סיכוי וכמה חבל שאני כאן בכלל?

וכשם שמחשבה שלילית בוראת מציאות שלילית ומושכת אותה, כך מחשבה חיובית בוראת מציאות חיובית יותר ומושכת אותה. זהו חוק פשוט שעליו כתבו המקובלים מזה דורות. הבעל שם טוב, מייסד החסידות, אמר שמקום שמחשבתו של אדם, שם הוא. רבי נחמן הוסיף וביאר שמה שאתה באמת רוצה במחשבה, זה מה שיגיע אליך. הוא הסביר שלמחשבה יש תוקף גדול. היא יכולה להשפיע על המציאות.

על מה אתה חושב? על מה אתה באמת חולם?

בעזרת המחשבה אדם יכול להפליג למציאות רוחנית טובה יותר, מציאות שיכולה להתגשם בתוך החיים היומיומיים שלו. ולמרבה הצער, מחשבות שליליות ולא מועילות עלולות לגרום לאדם לשקוע בתחושת חוסר אונים, דאגות ותסכול. המציאות הגשמית מקושרת למציאות הרוחנית ומשתלשלת ממנה. כבר ידוע לנו שאפשר לשנות את המציאות על ידי שינוי התפיסה המחשבתית.

ישנם סודות רוחניים שבעזרתם אפשר לחולל שינוי ברמות הרוחניות, הנפשיות והפיזיות. רוב החסימות שלנו מגיעות מתפיסות לא נכונות של המציאות ושל עצמנו. אם נזהה את החסימה ואת הנקודה שאפשר לפרוץ דרכה – נסלול דרך חדשה לאפשרויות רחבות שלא העלינו עד כה בדמיוננו.

בכוח המחשבה לשאת אותנו קדימה, מעלה, הרחק מהמצב הנוכחי שאנחנו תקועים בו.

ידוע שכוח המחשבה פועל גם באמצעות דמיון יצירתי. כשם שיש לנו עיניים בראשנו, כך יש לנו גם יכולת ראייה פנימית. אנו יכולים להתבונן בדברים, לדמיין אותם ולראותם בעיני רוחנו. ככל שנצייר לעצמנו את הדברים באופן מוחשי יותר – כך נאפשר לכוח הרצון שלנו להתמגנט לעברם.

"דע שיש בבני אדם סגולות גדולות כי יכולין לפעל על ידי מחשבתם מה שהם חושבים… כי כשהמחשבה היא כולה אחוזה ודבוקה בדבר אחד שיהיה כן… על ידי זה הם פועלים שבהכרח יהיה כן כמו שהם חושבים. וגם שהמחשבה תהיה בפרטי פרטיות, לא בדרך כלל כגון שיחשב שאם יהיה כן יהיה כך וכך בפרטיות" (שיחות הר"ן, אות סב).

אם אדם רוצה להגיע למציאות פיננסית טובה יותר, לדוגמה, לא די בכך שיחשוב על כך שהוא רוצה שהמציאות שלו תהיה טובה יותר. עליו לדמיין ממש, בפרטי פרטים: איך הייתי רוצה שהמציאות החדשה שלי תיראה? עליו להגיע למצב של בירור פנימי – מה אני בעצם רוצה? שהרי אם לא ברור לי מה אני רוצה, בכל פעם אחשוב על משהו שונה במעט.

אם כן, השלב הראשון הוא להבין מה אני רוצה. השלב הבא הוא לנסות לפרט לעצמי: איך זה הולך להיראות?

ניקח לדוגמה אדם שרוצה ללמוד יותר. זאת משאלת לב כללית. מה אתה רוצה ללמוד יותר? איך אתה רוצה להשיג את זה? איך ייראו החיים שלך אם תלמד יותר? כדאי אפילו לרדת במחשבה לפרטים ויזואליים ממש: איפה תשב כשתלמד יותר? מה תהיה הסביבה החיצונית? אפשר להתמקד אפילו בפרטים שנראים לנו שטחיים. כך המחשבה תוכל "להיתפס" במשהו, זה כלי שמאפשר לכוונן את המחשבה.

באופן כללי, אנו רוצים שהמחשבות שלנו יפנו בכיוון חיובי – לעבר בנייה ולא לעבר התבוססות בבוץ של העבר. אנו רוצים לעורר את הרצון שלנו ולברר אותו, כדי שנוכל להוציא לאור את הטוב הגנוז בתוכנו. עלינו להבין שהמחשבות שלנו הן כוח חשוב ודומיננטי בחיינו.

"דע שהמחשבה יש לה תקף גדול, ואם יחזק ויגבר מחשבתו על איזה דבר שבעולם, יוכל לפעל שיהיה כך, ואפלו אם יחזק מחשבתו מאד שיהיה לו ממון, בודאי יהיה לו, וכן בכל דבר. רק שהמחשבה תהיה בבטול כל ההרגשות. והמחשבה תקיפה כל כך, עד שאפשר למסר נפשו במחשבתו ממש" (ליקוטי מוהר"ן מהדורא קמא, סימן קצג).

תרגיל:

איפה תרצו להיות בעוד חמש שנים?

נסו לדמיין את החיים שלכם ללא המגבלות שאתם מכירים היום. נסו לדמיין עבודה שהייתם רוצים לעבוד בה באמת, בלי להתייחס לעבודתכם כרגע או לאילוצים של החיים הנוכחיים שלכם.

אם אתם לא בכושר ומשקל גופכם הוא הרבה מעבר למה שהייתם רוצים, נסו לדמיין את החיים שלכם ללא המשקל העודף. נסו לדמיין את החיים שלכם כשאתם בכושר גופני טוב.

נסו לדמיין את המציאות החדשה על כל פרטיה ממש.

אם מדובר בעבודה חדשה: מהי? איפה בדיוק תעבדו? איך ייראה המשרד או המקום? מה תעשו שם? עם מי תעבדו? כמה תרוויחו?

ככל שנצייר לעצמנו את הדברים באופן מוחשי יותר – כך נאפשר לכוח הרצון שלנו להתמגנט לעברם.

  • פרק מתוך ספרו החדש של רן ובר, "סוד הנקודה הטובה", מסע לגילוי הטוב שבתוכנו לאור משנתו של רבי נחמן מברסלב. להשיג בחנויות הספרים המובחרות, ישירות אצל המחבר 050-8766811 או באתר הספר http://sodhanekuda.com

Comments

comments

About admin

Check Also

person-692159_640

סוד הנקודה הטובה: ניתוק – מחלת הדור | פרק מהספר

"מישהו נועץ באחד מזקני הדור, וסיפר לו על כאב נפשי שהוא סובל ממנו. הרב אמר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים