Home / הספר / האם צריך להלחם ברע?

האם צריך להלחם ברע?

[מתוך הספר סוד הנקודה הטובה, טיוטא]

כשאדם מגלה שיש בו אמונות שליליות ומחשבות שליליות על עצמו, התגובה הטבעית שלו היא לנסות להילחם ולשנות את מצב הדברים.

ראשית, יש בהלה בגילוי. "אוי, אני מאמין שאני כך וכך… אני חייב לצאת מהתפיסה הזאת! אני חייב לעשות משהו!"

כמו במערבולת בים, האדם מרגיש שהוא מסתחרר סביב-סביב ולא יודע כיצד להמלט. העצה הראשונית, בדיוק כמו בים, היא להרפות. אל לך להיאבק במערבולת. טוב שאתה קולט איפה אתה נמצא ומה מצבך, אבל מאבק פראי הוא לא הדרך.

ראשית, תרגע. הדבר היחיד שאתה צריך לעשות הוא להבין איפה אתה. מה באמת קורה איתך. אתה מזהה שיש לך תפיסות פנימיות שליליות. יופי. אתה רואה שיש הרבה אמונות שמעכבות אותך.

כשאתה נמצא בחדר חשוך, אין טעם לנסות להילחם בחושך. הפתרון האמיתי בחושך הוא להוסיף אור. במקום לצעוק על החושך ולהלחם בו בידיים – אפשר ללחוץ בעדינות על מתג האור. תוסיף אור בחדר – ותגלה שלחושך אין ממשות.

על כן, הפתרון האמיתי שלנו הוא להגדיל את האור בחדר – וכידוע, מעט אור ידחה הרבה חושך. אם נתמקד בטוב שלנו, אם נלמד איך להוסיף טוב ולהגדיל אותו – כל הנקודות השליליות, כל השחור, הכול יוכל להעלם לאיטו.

הנקודה הטובה שאני מוצא בעצמי או בשני היא כמו התעוררות משינה. כדי להבין איך מעט טוב יכול לגרש הרבה רע, אפשר לחשוב על מישהו שנרדם בירושלים. בחלום הוא נמצא בתל אביב ואין לו אוטו. הוא צריך להגיע לירושלים אבל הדרך קשה, והאוטובוס מאחר. הוא רואה שיידרשו לו מאמצים רבים כדי להגיע ליעדו, ואז, לפתע, מישהו מעיר אותו. נגיעה קלה בכתף, והוא ער.

פתאום הוא מוצא את עצמו בירושלים! איך טפיחה קלה על הכתף "העבירה" אותו לירושלים? הוא פשוט התעורר.

כִּי מֵאַחַר שֶׁאֲנִי מוֹצֵא בְּעַצְמִי עוֹד אֵיזֶה נְקֻדָּה טוֹבָה, עַל יְדֵי זֶה אֲנִי מִתְעוֹרֵר מֵהַשֵּׁנָּה, וְעַל יְדֵי זֶה אֲנִי נִכְנַס בֶּאֱמֶת לְכַף זְכוּת.

(ליקוטי הלכות – הלכות השכמת הבוקר הלכה א )

הנקודה הטובה – גילוי הטוב שבתוכי, היא התעוררות מהשינה. לכן גם מעט טוב יכול לדחות את כל החושך. כמו מתג החשמל, שיפיץ אור ובן רגע יעלים את החשיכה מפניו.

התפיסות השליליות הן מחסור. מחסור בטוב. מחסור בחום ואהבה. מחסור בתפיסה בריאה ויציבה של עצמי. ככל שנחזק את הטוב, הוא יתפוס את מקומו של הרע.

הבעיה העיקרית היא שאני מזדהה עם הרע. למדתי שאני רע, או לכל הפחות שאני גם טוב וגם רע. אם אני מאמין שאני גם רע – קשה לי מאוד להלחם ברע. איך אוכל להלחם בעצמי? המלחמה האמיתית ברע היא להבין שבעצם בתוך תוכי – כולי טוב!

אם אני מגלה שאני טוב – הרי שאז אני לא שייך לרע ויכול להמלט מפניו. אבל אם אני לכוד באמונה שאני רע – או טוב ורע – איך אוכל להמלט מהרע, שהוא חלק ממני? האם אדם יכול להמלט מיד ימין שלו? או מהריאה השמאלית? לא משנה כמה מהר הוא ירוץ – הוא נידון מראש לכישלון.

סיבה נוספת שבגללה לא כדאי להלחם בתפיסות השליליות היא שעצם תשומת הלב שאנחנו מקדישים להן, עצם ההתמקדות בהן, מגדילות אותן. במקום שבו נמצאת המחשבה שלנו, שם אנחנו נמצאים. המחשבה מוליכה אותנו לאותו מקום, והמקום שאליו הפנינו את תשומת ליבנו הולך וגדל. מובן שלא נרצה להגדיל את הכוחות השליליים בחיינו.

חשוב לזכור – העובדה שאנחנו ממפים את המקומות השליליים אינה מגדילה אותם, היא רק מגדירה לנו את המציאות. חשוב להגדיר את המציאות. חשוב שאדע מה קורה בתוכי. כדי שאוכל להוסיף טוב ולהשתחרר מהתפיסה השלילית, אני צריך לדעת שאני נמצא שם, שאלה התפיסות שמניעות אותי. אין מדובר כאן על התעלמות מהמציאות, אלא על העלאת המציאות על פסים טובים ובריאים יותר.

 

 התפיסות השליליות הן מחסור. מחסור בטוב. מחסור בחום ואהבה. מחסור בתפיסה בריאה ויציבה של עצמי. ככל שנחזק את הטוב, הוא יתפוס את מקומו של הרע.

Comments

comments

About admin

Check Also

person-692159_640

סוד הנקודה הטובה: ניתוק – מחלת הדור | פרק מהספר

"מישהו נועץ באחד מזקני הדור, וסיפר לו על כאב נפשי שהוא סובל ממנו. הרב אמר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים